Vid ankomsten till dagcentret satte jag upp klockan på väggen, tvättade alla armaturer och satte i led-lampor. När barnen och lärarna kom lade de genast märke till förändringen. Jag hjälpte eleverna med läxorna i rumänska och matte och delade ut skolmaterial och bullar.
Jag satte upp en led-lampa i varje hem i bostadsområdet och pratade med alla. Jag besökte huset där de föräldalösa barnen bor för att se hur det går för dem och hur vi kan fortsätta att hjälpa dem. Dessutom gick jag hem till en familj med åtta barn och berättade om Herren och hans kärlek till människor.
Det flnns många som har möss hemma och jag köpte fyra musfällor.
Jag gick till polisstaionen för att tala med polisen om det romska samhället, om utbildning för barnen, kriminalitet o.s.v.
Jag var på besök i en klass på skolan där jag berättade för barnen hur viktigt det är att lära sig dsciplin och orden. Jag talade med rektorn om många saker angående dagcentret, om behovet av ytterligare en lärare och ämnen som intresserar eleverna, jobb för romerna o.s.v. Rektorn är med i kommunstyrelsen och ställer upp till val som borgmästare i juni. Jag talade även med henne om idén om ett mångfungerande center och det var av stort intresse för henne. Jag bade henne om att presentera projektet på nästa kommunstyrelsemöte för att se hur det skulle tas emot.